Samozatrudnienie

Samozatrudnienie to ważny krok w życiu każdego przedsiębiorcy. Dla wielu spółek samozatrudnienie stanowi początek istnienia, solidne fundamenty. Dlaczego? Dlatego, że to najprostsza obecnie i bardzo niedoceniania forma zarówno prowadzenia biznesu, jak i relacji z pracodawcą. Od pewnego czasu można zauważyć trend przechodzenia z tradycyjnego etatu na formę zatrudnienia. Trzeba tylko spełnić określone prawem wymagania. Trzeba zauważyć, że taka forma aktywności zawodowej jest niemal zawsze korzystna dla pracodawcy, natomiast dla pracownika tylko w określonych przypadkach, dlatego jeśli kiełkuje w nas pomysł rozpoczęcia działalności w ramach samozatrudnienia, dobrze przygotujmy się do zmiany, a przede wszystkim, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki w tym kierunku, przeanalizujmy wszystkie wady i zalety samozatrudnienia. Jest ich sporo i dlatego powinniśmy uczynić wszystko, żeby to była dobra zmiana, ale przede wszystkim dla nas.

Pisząc o samozatrudnieniu, mam w tej chwili na myśli sytuację, w której decydujemy się zrezygnować z etatu i rozpocząć współpracę z firmą (która we wcześniejszej konfiguracji byłaby naszym pracodawcą). Działamy wtedy na zlecenie jednej firmy, to ta firma stanowi kluczowy trzon naszego dochodu i poza tym, że wzięliśmy na siebie obowiązek płacenia ZUSu oraz podatku dochodowego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, nie wiele się zmieniło. Nie ganiamy po konferencjach, nie networkingujemy na złamanie karku, nie śledzimy trendów. Pracujemy, robimy swoje, zmieniła się tylko forma zatrudnienia. Na pewno jednak od dnia rozpoczęcia działalności budujemy jej fundamenty i w chwili gdy postanowimy wejść na szerokie wody biznesu, będziemy do tego dobrze przygotowani.

Natomiast pisząc o własnej działalności gospodarczej (która też jest samozatrudnieniem) mam na myśli sytuację, w której aktywnie działamy na różnych obszarach, aktywnie pozyskujemy różnych klientów, aktywnie działamy w celu zwiększenia przychodów firmy, zatrudniamy pracowników, czyli ni mniej, ni więcej robimy wszystko by stworzyć dochodowy biznes. Jesteśmy przedsiębiorcą z prawdziwego zdarzenia.

W sekcji o samozatrudnieniu:
- porozmawiamy o kosztach samozatrudnienia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
- spróbujemy zaprzyjaźnić się z podatkami i zusem,
- poznamy różne formy działalności gospodarczej i dowiemy się, która z form na jakim etapie działalności naszej firmy jest dla nas najkorzystniejsza,
- poznamy wady i zalety samozatrudnienia / własnej działalności gospodarczej,
- dowiemy się o tym jak wystawiać fakturę, z czym je się faktury korygujące, kiedy powstaje przychód,
- poznamy różne sytuacje gospodarcze, które są dla nas kosztem uzyskania przychodu a których kosztów nie będziemy mogli uwzględnić w naszej działalności gospodarczej,
- poznamy różne formy opodatkowania samozatrudnienia / działalności gospodarczej,
- przyjrzymy się tematowi zatrudniania pracowników, kosztom z tym związanym i zaletom,
- i wiele, wiele innych tematów :)

Uważam, że może nie wszystko złoto, co się świeci, ale też niejeden kamień okazał się być nieoszlifowanym diamentem. Ja, która lata temu omijałam obszar finansów szerokim łukiem, twierdząc że to nuda i coś nikomu niepotrzebnego :) dzisiaj świetnie czuję się z tymi wszystkimi ustawami i lubię rozmawiać z osobami dopiero co startującymi z zakładaniem biznesu, ale też działającymi w nim od lat. Każda historia jest dla mnie ciekawa i jeśli tylko mogę dorzucić do niej swoją cegiełkę to super :)

Monika