25 października, 2016

Jak opracować plan działania zmiany pracy lub zawodu?

W pierwszym wpisie na tym blogu o tym Jak zmienić zawód i nie zwariować? opisałam kilka etapów, według których, moim zdaniem powinniśmy planować takie przedsięwzięcie. Uzbierałam ich w sumie siedem, chociaż nie wykluczone, że można by je jeszcze bardziej rozdrobnić. Po co? Ponieważ metoda małych kroczków jest najskuteczniejsza. Minimalizujemy ryzyko chaosu. 


Dzisiaj chciałabym Ciebie zachęcić do opracowania metody, która pozwoli Ci usystematyzować pracę i zaplanowanie działań. Bo to, że mamy już wskazane jakieś kroki to jedno, ale jak je przejść bez większych perturbacji? Jak sobie z nimi poradzić? Opowiem Ci na przykładzie, który stosuję w mojej pracy - moim zdaniem te działania w połączeniu z kalendarzem czy ulubionym organizatorem naprawdę potrafią czynić cuda.

To co, gotowa? :)

Moja praca uzależniona jest od terminów. Terminy są żelazne, nienegocjowalne. Wszystko ma zatem swój czas i swoje miejsce. ZUSy, podatki PIT/CIT, VAT. Cała moja praca zorganizowana jest pod te konkretne co miesięczne wydarzenia i nie ma odstępstw od normy.

Dla mnie punktem wyjścia są:
- termin ZUS - czyli ten termin, do którego należy zapłacić ZUS
- termin podatku PIT / CIT
- termin podatku VAT

Dlatego każdy miesiąc w kalendarzu otwieram mniej więcej w ten sposób:

I ZUS
 • do 5-tego X 2016 - wysłać maile z przypomnieniem o płatności ZUS i kwotami do zapłaty
 • do 10-tego X 2016 - wysłać deklaracje rozliczeniowe
II PIT / CIT / VAT
 • sprawdzam, który z klientów płaci w danym miesiącu PIT/CIT
 • sprawdzam, czy mam wszystkie dokumenty potrzebne do terminowego rozliczenia
 • do 10-tego danego miesiąca staram się odebrać od wszystkich dokumenty do zaksięgowania
 • po zaksięgowaniu przygotowuję i wysyłam klientowi rozliczenie a więc wszystkie deklaracje, wydruki z programu księgowego oraz zestawienia do VAT
 • wysyłam informację z kwotami do zapłacenia
 • wysyłam deklaracje 
I to jest pierwszy podział ogólny moich zadań.

Drugi podział jest jeszcze drobniejszy, tzn. każdy z ww. czynności rozbijam na jeszcze mniejsze czynności, tj. jeśli księgowanie to jakich dokumentów i w jaki sposób, czy są potrzebne pod te dokumenty dodatkowe dokumenty np. dowody księgowe, analizuję wyciąg bankowy, stan rozrachunków.

Wszystko to jest czasochłonne i wbrew pozorom składa się z wielu aktywności. Pominięcie jednego z nich naprawdę może sporo namieszać.

Dlaczego o tym piszę?

Dlatego, że chciałabym abyś, planując zmianę zawodową wyszła z dokładnie tego samego założenia - podane w pierwszym wpisie etapy rozpisz na różne aktywności, które według Ciebie powinnaś w danym momencie zrealizować. Na koniec do każdej aktywności przypisz daty, tzw. daty ostateczne, do których musisz to zadanie wykonać. Po wykonaniu zadania, odhaczaj, zaptaszaj czy zaznaczaj w inny sposób tak, by widzieć postęp w realizacji wyzwania.

I nie patrz na to jak na coś niemożliwego.
Kasia z bloga worqshop dzieli się ze swoimi czytelnikami zasadami, według których tworzy swój własny, diealny bullet journal  - wejdź, poczytaj, wykombinuj coś podobnego dla siebie, tylko koniecznie musi być łądny! :) a potem wracaj tutaj i dokończ zadanie według podpowiedzi, które zamieszczam poniżej.


Przykład. Siódmy etap to:
VII etap - masz dyplomy - super! czas szukać pracy :) 
"tutaj również "the sky is the limit". Ofert szukaj na różnych portalach z ogłoszeniami o pracę, na portalach firm rekruterskich, wreszcie na takich jak Gumtree czy OLX. Roześlij wiadomość wśród znajomych, może u nich w pracy akurat zwolniło się stanowisko. Wykorzystaj kontakty na portalach społecznościowych."

 Jak bym ten etap rozpisała?

 • przygotować listę portali z ogłoszeniami o pracę w excelu - w tabelce, nazwa portalu, link do strony, krótka charakterystyka portalu
 • przygotować CV i list motywacyjny
 • w notatniku napisać login, adres email i hasło
 • zarejestrować konta w ww. portalach
 • zaimportować CV i list motywacyjny
 • szukam ogłoszeń wg. klucza: sanowisko, branża, nie starsze niż 7 dni, województwo, forma zatrudnienia
 • w excelu dodać arkusz i w tym arkuszu stworzyć kolejną tabelkę - w tabeli wpisywać link do ogłoszenia i status, czy wysłałam swoją aplikację, datę wysłania aplikacji, zakres obowiązków na danym stanowisku
 • założyć folder na dysku, nazwać go "oferty pracy" - z każdego ogłoszenia, na które wysyłam odpowiedź, robię zrzut z ekranu a plik zapisuję w tym folderze nazwą fimy_stanowisko_datawysyłki aplikacji
 • w trzecim arkuszu tego pliku excel sporządzam listę firm rekruterskich i kolejne kroki są takie jak wyżej
 • jeśli otrzymuję odpowiedź, wpisuję w excelu w uwagach. Jeśli nie otrzymuję odpowiedzi przez miesiąc, to już jej nie otrzymam :) 
Rozpisanie naszych planów na tak drobne aktywności jest bardzo ważne, ponieważ wiemy, co mamy robić. Przestajemy się miotać. Pozbywamy się poczucia chaosu i wrażenia, że są to zadania, które nas przerastają. Poza tym, możesz mi wierzyć, jak taka aktywność bardzo porządkuje nam w głowie :) 

W razie pytań, pisz śmiało :)
Powodzenia!
Monika

Dziękuję, że dzielisz się tym wpisem ze znajomymi! :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz:)