27 września, 2016

Zmiana pracy, zawodu czy własna działalność?

Co jakiś czas słyszę od koleżanek słynne zdanie: "Mam dość mojej pracy. Muszę coś zmienić bo zwariuję". Wtedy pytam: "Dlaczego więc nie zmienisz?" A odpowiedź najczęściej jest taka sama: "Bo nie wiem co." No właśnie. Bo nie wiem co. I w sumie to naturalne. W większości przypadków do radykalnych decyzji trzeba dojrzeć. I albo gdzieś w Tobie tli się ta iskierka przedsiębiorczości, która bardzo chce, żebyś ją w końcu uwolniła, wtedy zaczynasz dążyć do niezależności zawodowej i finansowej, albo zmiana ogranicza się wyłącznie do zmiany pracy. Rzadko kiedy zawodu. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak bardzo boimy się radykalnych zmian?

Bo mamy małe dzieci.
Bo mamy kredyty.
Bo biznes nadal patrzy na osoby zmieniające zawód bardzo ostrożnie i sceptycznie.
Bo w kraju o gigantycznych obłożeniach dla firm, szczególnie tych nowo powstałych, cholernie trudno jest szybko osiągnąć próg rentowności.
Bo boimy się porażki i tego, że będziemy musiały przyznać się do błędu.

Wiesz co?
Chrzań to!

Kiedy warto zmienić pracę?

Pomijam aspekty finansowe i towarzyskie. Czasami, jeśli jesteś w miejscu z perspektywami rozwoju, wykonujesz pracę, którą bardzo lubisz i która daje Ci wiele radości, niezadowalające aspekty czy gorsze relacje wśród współpracowników da się znieść. Przez jakiś czas. Przynajmniej ja tak mam. Dla mnie cholernie ważne są relacje w pracy. Ważniejsze od wynagrodzenia. Jestem w stanie zaakceptować niższe wynagrodzenie i zakotwiczyć w firmie na dłużej dla ludzi, dla świetnego szefa, który przy okazji będzie moim autorytetem. Dla zadań, które pozwolą mi realizować siebie. Ale to ja. Ja mogę sobie pozwolić na takie ustępstwa, ponieważ moja etatowa praca nie jest jedyną moją pracą i ewentualne różnice w wynagrodzeniu uzupełniam współpracując w innym miejscu. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego nie podążaj słowo w słowo za mną :) Ja daję Ci wskazówkę, Ty musisz z niej zrobić swoją osobistą armatę.

No więc kiedy warto zmienić pracę? 
Zawsze wtedy, gdy czujesz, że twoja praca jest nużąco powtarzalna i schematyczna. Ale uwaga - każda praca jest schematyczna i powtarzalna, bo z góry mamy określone obowiązki i one są stałe dla każdego dnia. Dlatego kluczowym słowem tutaj jest nużąca. 

Jeśli dotarłaś do etapu, w którym robisz wszystko inne byle nie robić swoich zadań jak najdłużej to powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Uważam, że w każdej pracy przy dobrych relacjach z przełożonym i współpracownikami można uelastycznić zadania do wykonania i co jakiś czas je delikatnie zmodyfikować. Umysł lubi się uczyć. Człowiek lubi się uczyć. Ale jeśli w żaden sposób nie możesz wprowadzić do swoich zadań niczego nowego a obecny zakres powoduje, że jesteś coraz bardziej znudzona, czas na zmiany. Długo tak nie pociągniesz.

Wtedy warto zacząć rozglądać się za nowym miejscem pracy. Ale korzystając z okazji zmiany, tym razem zrób to inaczej. Połącz pracę z zainteresowaniami. Określi branże Ci bliskie. Może lubisz biżuterię albo kosmetyki? Może prowadzisz blog o jeździe na rolkach? Może lubisz gotować?

Określ temat Tobie bliski a na tej podstawie branżę. Wybierz dwie, trzy branże. Następnie wejdź na portale z ogłoszeniami o pracę i przyjrzyj się ogłoszeniom w tych branżach. Na razie nie określaj stanowiska. Wybierz tylko lokalizację i branżę. Sprawdź kogo szukają. Przeanalizuj te ogłoszenia pod kątem warunków zatrudnienia. Dopiero na końcu przeanalizuj ogłoszenia pod kątem proponowanych stanowisk pracy.


Dlaczego tak?
Dlatego, że otwierasz się w ten sposób na zupełnie nowe sytuacje. Może się okazać, że w tej branży nikt nie poszukuje akurat osoby na stanowisko, które obecnie zajmujesz, ale! poszukują osoby na stanowisko, do którego pasują Twoje umiejętności. Dlaczego by nie spróbować w ten sposób posmakować czegoś nowego? Niech to będzie nowa przygoda życia a nie powielanie doświadczenia, które już zdobyłaś. Niech to będzie coś zupełnie nowego, co da Ci kopa i motywację do nauki i być może wywinduję Ciebie znacznie wyżej na drabinie kariery niż dotychczasowe stanowisko.

Myślę, że warto patrzeć na różne aspekty naszego życia niestandardowo.

Kiedy warto zmienić zawód?

Wtedy, kiedy docierasz do sytuacji opisanej w akapitach wyżej. Ale też wtedy, kiedy widzisz, że Twoja branża coraz gorzej funkcjonuje. Albo zabrnęłaś już tak wysoko, że wyżej się nie da, czyli osiągnęłaś szczyt swoich zawodowych możliwości w tym miejscu.
Może więc czas zmienić zawód? Jak się do tego przygotować opisałam w poście Jak zmienić zawód i nie zwariować.

Kiedy warto rozpocząć własną działalność gospodarczą?

Zawsze wtedy, kiedy Ciebie na to stać! :) Poważnie. Nie bez powodu mówi się, że na start potrzebujesz tyle oszczędności, które pozwolą Ci przetrwać co najmniej dwa lata funkcjonowania firmy. Bo pierwsze dwa lata są kluczowe. To czas kiedy popełniasz najwięcej błędów, uczysz się swojego biznesowego otoczenia, testujesz różne grupy klientów, sprawdzasz cenniki i uczysz się godzić nową trudną rzeczywistość z domem i rodziną.

Niezależność finansowa jest złudna, szczególnie na początku. Czasowa? Również. Owszem, w idealnych warunkach pracujesz kiedy chcesz i gdzie chcesz, ale zanim te idealne warunki nastąpią, pracujesz niemal non stop siedem dni w tygodniu. Bo musisz wypracować skalę, która musi rozpędzić się jak kula śniegowa, dopiero wtedy będziesz mogła pracować jak, kiedy i gdzie chcesz. 

Kiedy warto rozpocząć własną działalność?

Kiedy masz pomysł na biznes i wiesz na podstawie badań rynku, że Twoje produkty lub usługi znajdą odbiorców.
Kiedy masz już zbudowaną grupę potencjalnych klientów, na przykład czytelnicy bloga albo forumowicze na Twoim osobistym forum czy w grupie na Facebooku.
Kiedy znasz rynek i rzeczywiście znasz się na tym co planujesz ludziom sprzedać - klienci błyskawicznie wytkną Ci bubla. Wchodząc z nimi w interakcję sprzedażową, postaw na jakość.
Kiedy masz przynajmniej podstawowe pojęcie o tym jak analizować dane sprzedaży i zakupów, żeby na ich podstawie mądrze w przyszłości podejmować współprace przy nowych zleceniach.

Moim zdaniem, przygodę z własną działalnością najlepiej jest rozpocząć po roku - daj sobie ten czas na spokojne zbudowanie zaplecza - zbadanie rynku i analizę wyników, dotarcie do miejsc, w których są Twoi potencjalni klienci. Oszacowanie kosztów związanych z uruchomieniem firmy.
Jedno jest pewne, nie spiesz się, jeśli nie musisz :)

A Ty, którą z opcji byś wybrała, gdybyś miała teraz zdecydować? Co jest Ci bliższe?

Powodzenia!
Monika
Dziękuję, że dzielisz się tym wpisem ze znajomymi! :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz:)